Focis sztorik: Mi történik Manchesterben?

Az elmúlt években hibátlan gépezetként működő, trófeákat sorra halmozó Manchester City alig egy hónap alatt több nagyobb vereséget is elszenvedett.

Az elmúlt években hibátlan gépezetként működő, trófeákat sorra halmozó Manchester City alig egy hónap alatt búcsúzott el az Angol Ligakupa sorozatától, szenvedett megalázó vereséget Lisszabonban a Bajnokok Ligájában, valamint sorozatban 3. vereségét szerezte meg a bajnokságban, amivel legfőbb kihívója, Arne Slot Liverpoolja egyre magabiztosabbra növeli az előnyt a két csapat közt. Pep Guardiola regnálása alatt soha nem volt még 5 meccses vereségszériája a Manchester Citynek, erre legutóbb 2006-ban, Stuart Pearce irányítása alatt volt példa, egy egészen más háttérrel rendelkező időszakban.

Egészen a 8. bajnoki fordulóig sikerült 1 pontos hátrányon belül maradniuk a címért zajló versenyfutásban. Mérkőzéseiken az elmúlt évekhez hasonlóan domináltak a pályán, ellenfeleiknek szinte egyáltalán nem engedtek magas minőségű helyzeteket kidolgozni. Az első 5 fordulóban egyedül a Chelsea elleni nyitómeccsükön engedtek 1.00-nál magasabb xGt, igaz, itt is csak hajszállal (1.01). Az ezt követő meccseken (Ipswich 0.29, West Ham 0.73, Brentford 0.96, Arsenal 0.67).

Ekkor jött a fordulópont, ugyanis az Arsenal elleni rangadón az egyik legfontosabb játékosokat vesztették el Rodri személyében. Bár az ezt követő 3 fordulóban 7 pontot szereztek meg, ami egészen jónak mondható, már itt is körvonalazódni látszott, mit veszítettek csapatszinten a spanyol középpályás kiválásával.

A sérülés előtt átlagosan 0,73 xG értékű lövést engedtek ellenfeleiknek mérkőzésenként, ami a ligaátlag egyik legjobbja volt ekkor, egyedül a stílusváltáson áteső Liverpool tudta ennél is jobban elvágni ellenfeleit a kaputól. A következő 3 bajnokin ez a szám 1,71-re emelkedett, ami már hatalmas különbségnek számít.

Ezen a ponton még a jól működő támadójátékuknak köszönhetően nem okozott azonnali pontvesztéseket a visszaesés, de már előrevetítette a közelgő hullámvölgyet.

Tottenham – Manchester City (EFL)

Ezt követően, a Tottenham elleni Ligakupa mérkőzésen indultak el igazán a lejtőn. A tartalékosan felálló City 2-1 arányú vereséggel már a második meccsén elbúcsúzott a trófeától. Kimondatlanul is, de ez a kupa amolyan mostohagyermeke az angol futballnak. A többi, fontosabb sorozathoz képest jelentősen kevesebb a díjazása, ezzel szemben fontos napokat vesz el az így is túlzsúfolt naptárban a pihenés, regenerálódás idejéből, így talán ezt a kiesést annyira ők maguk sem bánták.

Bournemouth – Manchester City (PL)

A 10. Premier League fordulóban az Iraola irányítása alatt hatalmas változáson átesett, Kerkez Milost is soraiban tudó Bournemouth tartotta otthon a 3 pontot, melyben a magyar hátvédnek is fontos szerepe volt, mindkét gólpasszt ő jegyezte a mérkőzésen. A sérült Rodrit Mateo Kovacic személyével próbálta meg pótolni Guardiola. A horvát középpályás bár többnyire jól megoldotta a feladatot, érződött, hogy nem ez az eredeti szerepköre. Ezt a gyengeséget remekül használta ki a Bournemouth, többször is sikerült az ellenfél térfelén, vagy a pálya közepén labdát szerezni. Kovacic ezen a meccsen 6 párharcából mindössze kettőt tudott megnyerni, valamint 5 alkalommal vesztette el a labdát, amivel így egy sokkal sebezhetőbb védelem ellen tudtak kontrázni a hazaiak.

Sporting – Manchester City (BL)

A Sporting ellen Pepnek újabb játékosokat kellett nélkülöznie. John Stones és Rúben Dias is kimaradt a keretből. Az erősen kompromisszumos védősornak így egyszerre kellett a saját dolgát is ellátni, valamint Kovacicnak besegíteni. Amorim csapata remekül használta ki a City gyengepontjait, többször sikerült saját térfélen szerzett labdákkal indulva, gyors fordulásokkal kihasználni a védelem megingásait. Fontos kiemelni, hogy a City védelme ezelőtt még sosem állt fel Gvardiol, Akanji, Simpson-Pusey, Rico Lewis sorral, ami a váratlan szituációkban meg is látszott elcsúszó vonalak formájában. Amennyiben a Bournemouth elleni magyar duplaassziszt nem lett volna elég, ezúttal a szintén magyar felmenőkkel rendelkező Gyökeres mesterhármasával semmisültek meg az Estádio José Alvalade gyepén.

Brighton – Manchester City (PL)

A zsinórban elszenvedett 3 vereség után Guardiola kész volt maxra csavarni a labdás kontrollt, ezzel lehetőséget sem hagyva ellenfelének a támadásokra. Folyamatosan magasan a Brighton térfelén helyezkedtek, az első félidőben 67%-os labdabirtoklással pedig egész jól működni látszott a terv. 4 ziccert alakítottak ki ellenfelükkel szemben, melyekből 1,94-es xGt hoztak össze. Azonban a futballban gyakran látjuk, hogy a kihagyott helyzetek megbosszulják magukat. A második félidőben érkezett is a hidegzuhany, és valami egészen hihetetlen módon borította rá a pályát Fabian Fürzeler a vendégekre. A védelem nem tudott mit kezdeni azzal, hogy a Brighton nem ritkán 6-7 játékost is felküldött a támadásokhoz, ezzel folyamatosan 2v1 elleni helyzetek alakultak ki a pálya szélén. A 60. perctől kezdve folyamatosan érkeztek a kiugratások a védelem mögé, melyekkel Mitoma rendszeresen meg tudott lépni. 45 perc alatt 6 ziccert alakítottak ki a hazaiak, melyekből 2 gól is született, így a City elszenvedte újabb vereségét.

Manchester City – Tottenham (PL)

Hosszú kihagyás után, ismét hazai pályán léptek pályára. Az elmúlt hónap gyenge formája itt csúcsosodott ki igazán. Bár az első percekben agresszívan kezdtek, támadásaik ültek, helyzeteket is sikerült kialakítani, viszont kontrákból a Spurs támadónégyese darabokra szedte a rengeteg egyéni hibát bemutató védelmet. Az első két gólban egyaránt benne volt Josko Gvardiol, ezt pedig a szülinapos James Maddison köszönte szépen, és duplával ünnepelte a 28-at. A második félidőben két középső harmadban eladott labdának, valamint ismét a védelem lassú reakciójának köszönhetően a vendégek végül megsemmisítő, 4-0 arányú győzelemmel távoztak.

Problémák

A fent említett 5 mérkőzésen egyaránt hasonló problémák okozták a City vesztét. A védelem túlterhelt, a sérült játékosok miatt az egészségeseknek jelentősen kevesebb, vagy egyáltalán semmi pihenő nem jut, ezáltal egyéni hibákat halmoznak egymásra.

Rodri kiesése miatt folyamatosan kényszermegoldásokhoz kell nyúlni a középpályán. Az erre alkalmazott megoldás egyelőre egy erősen kétélű fegyver a katalán edző kezében.

Amennyiben feltolja a teljes védősort az ellenfél térfelére, valóban sikerül szűkíteni azt a területet, melyet a kényszer 6-osnak kell lefedni, így viszont sokkal sebezhetőbbek a védelem mögé beívelt labdákkal. Ezek legnagyobb veszélye az, hogy ha nem sikerül őket az ellenfél térfelén elcsípni, gyakran emberelőnyös helyzetben rohanhatnak rá Ederson kapujára, akinek emiatt az eddigiekhez képest sokkal magasabb minőségű helyzeteket, szinte folyamatosan ziccereket kellene hárítani.

És ha a fenti problémák nem okoznának elég nehézséget a csapat számára, még Erling Haaland is eddigi egyik, ha nem a leggólszegényebb időszakát éli klubjában. Az egymást követő 5 vereségből 4 alkalommal volt pályán, melyeken gondosan kiszámolva egyaránt 2-2 ziccert hibázott, egyedül a Brighton kapuját volt képes bevenni.

Pep Guardiola néhány hete jelentette be szerződésének meghosszabbítását, és eddig nagyon úgy látszik, ez lesz manchesteri pályafutásának legnehezebb éve. A téli ablakban pótolnia kellene a valószínűleg teljes szezont kihagyó Rodrit, valamint a keret több kulcspozíciója is erősen túlkoros. A játékosaira nehezedő fokozott terhelés sem segíti a javulást, valamint a következő bajnokin épp a legnagyobb bajnoki riválissal játszanak idegenben, akik ráadásul eddig megállíthatatlannak tűnő formában nyerik sorra a meccseiket.

Somogyi Ákos –
Focis sztorik, elemzések, interjúk

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Válaszolnál nekünk egy egyszerű kérdésre?

A válaszodért cserébe kérlek, hogy fogadj el egy örökös 5%-os kupont, amit korlátlanul felhasználhatsz. Kérlek, hogy add meg az e-mail címed.

Szeretnél 5% örökös kedvezményt? Iratkozz fel!